Sylwester, jak pomóc psu? - Pierwsza pomoc dla Twojego pupila

Idź do spisu treści

Menu główne:

Sylwester, jak pomóc psu?

Przede wszystkim należy ocenić, jak bardzo silne jest przeżywanie strachu przez psa. Niekiedy strachowi towarzyszą bardzo nasilone objawy, takie jak: intensywne ślinienie się, przyspieszony oddech, nagły wysyp łupieżu, zamarcie w bezruchu i oddanie moczu, panika powiązana najczęściej z ucieczką, chowanie się w ciemne - ciasne kąty, drżenie. Generalnie  pomoc psu, który się boi polega na NAUCZENIU go innej, niż dotychczas reakcji na bodźce wywołujące strach. W tym celu możemy wykorzystać mechanizmy odwrażliwiania psa – czyli  stopniować natężenie bodźca wywołującego strach, tak żeby przesuwać jego granice, aż pies przestanie się bać czynnika wywołującego strach (w przypadku sylwestra reakcja na strzał, huk petard i hałas).
Możemy też „przewarunkować” reakcję strachu np. dając psu zajęcie odwracające jego uwagę od źródła strachu i powodujące jego koncentrację na tym, co robi np.: bawiąc się z psem w przeciąganie zabawki i stopniowo robić to pomimo obecności czynnika wywołującego strach. Niestety metody te wymagają czasu, determinacji właściciela i konsekwencji w działaniu. Nie zawsze też przynoszą pożądany skutek. Jednak jeśli sytuacja psa przerośnie – (a tak często właśnie bywa z wybuchami petard w sylwestrową noc)  to mimo  wysiłków pierwotne mechanizmy ucieczki i paniki mogą wziąć górę i nie uda  się odpowiednio nad psem zapanować. Dlatego przede wszystkim należy pamiętać, by wszystkie psy w okresie około-sylwestrowym, które mają problemy z radzeniem sobie z hukiem i hałasem, wyprowadzać na spacer tylko i wyłącznie na smyczy i nie spuszczać z niej na terenach otwartych, bowiem może się to zakończyć tragicznie np.: ucieczką na dźwięk wybuchającej petardy , wpadnięciem pod samochód itp.
Psy, które reagują umiarkowanie na huk powinno się pozostawić w znanym mu , zacienionym pomieszczeniu, w którym czuje się bezpiecznie i pozwolić mu po prostu "przetrwać ten czas". Psy reagujące wyjątkowym stresem wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii na mniej więcej 2 tygodnie przed sylwestrem celem zastosowania odpowiedniej kuracji środkami farmakologicznymi. Najczęściej psom podawane są środki uspakajające. Każdy  psi organizm inaczej może na nie zareagować. Jest kilka faz działania tych preparatów  jedną z nich jest pobudzenie. Jedne psy przechodzą tę fazę w sposób niewidoczny, a u innych jest ona bardzo silnie zaznaczona. Najczęściej zapisywany środek to Sedalin zawierający promazynę. Dostępny w formie tabletek lub żelu doustnego, który podaje się mniej więcej na godzinę przed spodziewanym zagrożeniem. Innym środkiem jest diazepam, który występuje w weterynaryjnym leku Relanimal. Ostatnio zaleca się podawanie środków uspakajających w małych dawkach stopniowo zwiększających się w Sylwestra. Dlatego stosowanie ich zaleca się juz od świąt. Takim  środkiem jest Oxazepam. Istnieją również preparaty skomponowane, ze składników naturalnych o działaniu uspokajającym np. Stresnal, Serene -Um, Stres - Out, czy Feromony D.A.P. (uspokajające). Te preparaty uważane są  również za  skuteczne i nie powodujące ubocznych efektów. Przeciwwskazaniem do stosowania tego typu leków są choroby systemowe, a więc niewydolność sercowa, wątrobowa, nerkowa, również wiek psa ma znaczenie u psów powyżej 8 roku życia bez szczegółowych badań nie powinno się ich stosować). Pamiętać należy, że nie wolno samemu bez wyraźnego zalecenia  lekarza i w/g jego wskazań podawać psu żadnych preparatów uspakajających, które są akurat w domu pod ręką!.


Chcesz wiedzieć jak bezpiecznie usuwać kleszcze swojemu psu? Pobierz plik TUTAJ
Chcesz wiedzieć jak pomóc psu w chorobie lokomocyjnej? Pobierz plik TUTAJ

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego