Reanimacja - Pierwsza pomoc dla Twojego pupila

Idź do spisu treści

Menu główne:

Reanimacja

Masaż serca i sztuczne oddychanie

Zatrzymanie krążenia to inaczej zaprzestanie akcji bicia serca. W takiej sytuacji człowiek musi działać bardzo szybko, by uratować psu życie. Jeśli nie wyczuwasz bicia serca (przykładając dłoń lub ucho do klatki piersiowej tuż nad mostkiem w okolicy łokcia) i tętna (przykładając trzy środkowe palce dłoni na tętnice na szyi, po wewnętrznej stronie uda w pachwinie, po wewnętrznej stronie nasady ogona lub na nadgarstku) musisz niezwłocznie rozpocząć reanimację.


Przed przystąpieniem do reanimacji należy psu zdjąć obrożę , otworzyć i oczyścić z ewentualnych ciał obcych pysk, wyciągnąć język, a następnie ułożyć go na prawym boku.

Połóż jedną rękę na lewej stronie psa, tuż pod łokciem (między trzecim, a szóstym żebrem). Połóż drugą rękę na wierzchu, po czym naciskaj zdecydowanie w dół i do przodu , w stronę głowy psa. Naciśnij w ten sposób trzy razy, po czym dmuchaj powietrze w dziurki od nosa, w/g. zasady: pompuj, pompuj, pompuj, dmuchaj. "Pompowanie" ma się odbywać w odstępach niecałej sekundy. Pamiętaj, że masaż serca  ma  sens, jeżeli zostanie rozpoczęty w ciągu 5 minut od ustania akcji serca.

Uciskaj dłonią lub pięścią klatkę piersiową w zależności od wielkości psa:
- u małych psów tuż za łokciem nad mostkiem

- a u dużych w najszerszym miejscu klatki piersiowej

Jeżeli jesteś sam to wykonuj mniej więcej , ucisk , co 5 sekund  - 15 ucisków i następnie 2 wdechy. Jeżeli robisz masaż serca, we dwoje to uciskaj 100-120 razy na minutę (małe rasy), 80-100 razy na minutę (duże rasy) klatkę piersiową, równocześnie prowadząc sztuczne oddychanie.


Sztuczne oddychanie wykonuje się metodą usta – nos. Należy jednak sprawdzić, czy tchawica jest drożna. Jeżeli w pysku znajduje się ciało obce należy je wcześniej usunąć. Nacisk oraz ilość powietrza wdmuchiwanego do nosa psa należy dostosować do jego wielkości. Zwiń dłonie naokoło psiego pyska i wdmuchuj powietrze w otwory nosowe. Poczekaj, aż powietrze opuści płuca i powtórz wpuszczenie powietrza jeszcze raz. Wykonuj około 20 oddechów na minutę, mniej więcej jeden raz na trzy sekundy. Kontynuuj sztuczne oddychanie, aż do momentu, kiedy pies zacznie sam oddychać. Kontroluj  puls i obserwuj, czy oddech i bicie serca wróciło do normy. Jeżeli w ciągu 10 sekund pies nadal nie oddycha i serce mu nie bije to wznów reanimację.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego